TERMAL VE SPA HAKKINDA

MineraSpa merkezimizde SPA’dan, spora ve sağlıklı yaşama dair birçok hizmetlerimiz vardır. Fitness merkezinde son teknolojik ekipmanlar, squash (duvar topu), pilates, step, aerobik, yoga, termal havuzlar, özel aile banyoları, kaydıraklı kapalı yüzme havuzu, çocuk havuzu, ısıtmalı açık yüzme ve çocuk havuzu, Türk hamamı, sauna, jakuzi, buhar banyoları, kuaför, masaj odaları, çamur banyoları, cilt ve vücut bakımları, fizik tedavi üniteleri ile hizmet vermektedir.  Ayrıca bayanlara özel kapalı yüzme havuzu bulunmaktadır. Termal havuzlarımız bay ve bayan ayrı konumlandırılmıştır.  Misafirlerimizin kişisel bakım ve dinlenme ihtiyaçlarını konusunda deneyimli uzman ekibi ve teknolojik üniteleri ile gerçekleştirmektedir.

Sudan gelen sağlık ve güzellik.

İyi bir SPA ruhu da bedeni de yeniler. SPA, üç kelimenin baş harflerinden üretilmiş bir simge sözcüktür. “Sudan gelen sağlık” ya da Latincesi ile “Salus Per Aquam”. SPA uygulamalarının içinde su var, koku var, görsellik ve ses var, dokunuş yani masaj var ama en önemlisi mutluluk var.

Spa Tarihçe

SPA Latince ‘’Salus Per Aquam’’ teriminin baş harflerinden oluşmaktadır. ‘’Su ile gelen iyilik/sağlık’’tır. Bu terim genel anlamda sağlık, zindelik, estetik, güzellik ve iyileşmeyi suyun iyileştirici gücüyle kazanmayı ifade etmektedir. Roma döneminden bu yana termal ve deniz suyunun ağırlıklı olarak kullanıldığı vücut bakımı ve tedaviler için kullanılmaktadır. Çeşitli masaj ve yağlarla yapılan spa kültürü 3000 yıllık bir geçmişe dayandığı bilinmektedir. SPA yaklaşık 3000 yıl önce Roma İmparatorluğu döneminde oluşmuştur. O zamanlar insanlar suyun rahatlatıcı, gençleştirici ve iyileştirici özelliklerinden faydalanmak amacıyla Roma spa’larına gidiyorlardı. Suya tamamlayıcı olarak çeşitli bitki özlerinin kullanıldığı masajlar ve bakımlar uygulatıyorlardı. Spa’lar o dönemin gündelik hayatında sadece kişisel bakım açısından değil, sosyal bir aktivite olarak da önem kazanmıştı. Kökeni eski Roma, Anadolu, Hindistan ve Uzakdoğu uygarlıklarına dayanan ruh - zihin - beden sağlığını koruyan, hastalıkları önleyen, yaşamı nitelikli kılan yöntemler günümüzde güzellik kavramının öne çıktığı SPA merkezlerinde uygulanmaktadır.

MİNERASPA uygulamalarının genel olarak faydaları;

  • Yağların eritilip, vücudun forma girmesine ve güzelleşmesine faydası vardır.
  • Gerginlik ya da uyku bozuklukları gibi depresif problemlerin atılmasında iyileştirici etki yapar.
  • Kan dolaşımını düzenler.
  • Toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır.
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Romatizmal  hastalıkların iyileşmesine yardım eder.
  • Kasları yumuşatıp gevşetir. Özellikle spor vb. bedensel çalışmalardan sonra yorulan ve sertleşen adele yapısındaki spazmaları giderir. Kemik ve eklemlerdeki ağrıları alır.
  • Vücudun dinamizminin yenilenmesini sağlar. Bünyeye enerji şarj eder.
  • Vücuttaki aşırı elektrik yükünü alır, rahatlama sağlar.
  • Beyin yorgunluğu, zihinsel yorgunluk, stres gibi ağır iş temposunun sinir sistemi üzerindeki olumsuz etkilerini yok eder, zindelik verir.