PİNNER TEST

PinnerTest

PinnerTest'i nasıl yaptırabilirim?

  • Test işleminizi merkezimizde gerçekleştirebilirsiniz

Gıda İntoleransı Testi

  • Şişkinlik problemlerinize DUR! diyebilirsiniz
  • Gıda intoleransınız olabilir!
  • Kilo problemleriniz sizi ve çevrenizdekileri olumsuz etkileyebilir

0 272 252 56 00

Bize Telefonla Ulaşın
Sizi arayalım...

Gıda İntoleransı Hakkında

Gıda İntoleransı Nedir?
Sağlıklı olduğunu düşünerek yediğimiz birçok gıda, vücudumuzda olumsuz etkiler yaratıyor olabilir. Örneğin çok sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bir yumurta, eğer vücudumuz tarafından sindirilemiyor ise, vücudumuz bu yumurtanın içindeki proteinlere karşı tepki vermeye başlar. Bu olumsuz etki “Gıda İntoleransı” olarak adlandırılır ve vücutta kilo almadan, birçok kronik rahatsızlığa kadar olumsuz etkilere yol açar.
BAZI PROTEİNLER AMİNO ASİDE PARÇALANAMAZSA NE OLUR?
Vücudumuzda çeşitli enzimlerin olmayışı, bağırsak florasında bozukluklar veya geçirgen bağırsak sendromu gibi hastalıklar, besinlerin bağırsakta düzgün aminoasitleri oluşturacak şekilde parçalanmasını engeller ve gıdalar kana parçalanmadan geçerler. Savunma sistemi bunlara yabancı bir madde gibi muamele yapar ve aynı bir bakteriye veya virüse saldırdığı gibi savunma sistemini harekete geçirir. Bu saldırının neticesinde vücutta enflamasyonlar oluşur ve yan etkiler belirmeye başlar. Yükselen CRP değerleri en başta halsizlik, metabolizma yavaşlaması, bağırsak problemleri gibi semptomlara yol açar. Hastanın aynı gıdayı, farkında olmadan düzenli tüketmesi durumunda daha birçok kronik hastalık gelişmeye başlar., Özetle, Gıda intoleransı, kişiye özel olarak, belirli gıdaların sindirim güçlüğünü ifade eder. Gıda İntoleransı geçici veya kalıcı olabilir.
GEÇİCİ GIDA İNTOLERANSI NEDİR?
Geçici Gıda İntoleransına aşağıdaki durumlar sebep olabilir:
  • Belirli bir gıdanın aşırı tüketimi.
  • Bazı gıda katkılarına vücudumuzun geçici olarak verdiği olumsuz tepkiler.
  • Polen sezonu gibi özel dönemlerin vücudumuzda etkileri.
  • Soğuk algınlığı, grip veya çeşitli virütik hastalıklar.
  • Antibiyotik kullanımına bağlı oluşan Candida gibi çeşitli bağırsak mantarları.
  • Kadınlarda ovulasyon sırasında veya adet öncesi zamanlarda geçici gıda intoleransı görülmesi daha muhtemeldir. Gebelik öncesi veya sonrası hormonal değişiklikler de geçici gıda intoleransına neden olabilir.
KALICI GIDA İNTOLERANSI NEDİR?
Bir gıdayı sindirmek için gerekli olan bir enzimin vücutta eksikliği veya kronik geçirgen bağırsak sendromu hastalığı, kalıcı gıda intoleransının ana sebepleridir. ENZİM NEDİR VE ENZİM EKSİKLİĞİ NEDİR? Enzimler vücutta gıdaların sindirilmesini sağlar. Bunlar sindirim sistemi, karaciğer, böbrekler ve vücudun diğer yapılarında bulunur. Enzim eksikliği olan bir kişide, enzim vücut tarafından yeterli oranda üretilmez. Bu, genellikle, enzim üretmek için gerekli kodun mevcut olmaması ya da herhangi bir şekilde deforme olmasından kaynaklanan genetik bir hastalıktır. Enzim eksikliğinde, hastaların organ fonksiyonlarında problem oluşur ve Gıda İntoleransı ile karşılaşılabilir. GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMU NEDİR? İnce bağırsaktaki emilimi kontrol eden dokuların düzgün çalışmaması ile ortaya çıkar. Bu durum, istenmeyen maddelerin kana karışmasına neden olur.
GIDA ALERJİSİ VE GIDA İNTOLERANS ARASINDAKİ FARK NEDİR?
GIDA ALERJİSİ Gıda alerjisi erişkin nüfusun yaklaşık % 2′sini etkiler ve oldukça nadirdir. Bir alerjik reaksiyon sırasında, vücudun bağışıklık sistemi ‘işgal’ edildiğine inanır ve yanlışlıkla zararlı olduğunu düşündüğü yiyeceği uzaklaştırmak için IgE (İmmünglobulin E) antikorları üretir. Bu durumda vücudun tepkisi hafif ya da hayati derecede şiddetli olarak değişebilir. GIDA İNTOLERANSI Alerjinin aksine, gıda intoleransı, genelde hayatı tehdit edici olmayan, ancak birçok uzun süreli hastalığa sebep olan biyolojik reaksiyonlardan oluşur. Gıda alerjisinden farklı olarak IgE (İmmünglobulin E) antikorları değil igG antikorları üretilir. Gıda intoleransı gıda alerjisinden çok daha yaygındır ve dünya nüfusunun yarıdan fazlasını etkiler.

Obezite Ve Gıda İntoleransı Arasındaki İlişki Nedir?

NEDEN AŞIRI YİYORUZ?
Hem açlık hem de depresyon önemli bir sorunla ilgilidir: “Vücudumuzda Serotonin eksikliği”. Serotoninin, ruh hali üzerindeki etkisi genel olarak bilinmektedir ancak çok önemli bir etkisi daha vardır: “Bizim doymuş hissetmemizi sağlar.” Bilimsel araştırmalarda, sağlıklı serotonin üretimi olmayan insanların, ağır bir yemekten sonra dahi doymadıkları kanıtlanmıştır ve bu kişilerin depresyon oranları da sağlıklı kişilere kıyasla çok daha yüksektir.
SEROTONİN VÜCUDUMUZDA NEREDE ÜRETİLİR?
Birçok kişi serotoninin sadece beyin tarafından üretildiğini zanneder ancak beyin serotoninin sadece yüzde 5’ini üretir. % 95’i ise ince bağırsakta üretilir.
VÜCUTTA SEROTONİN EKSİKLİĞİNİN NEDENLERİ NELERDİR?
Sağlıklı serotonin üretimi için, sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak gereklidir. Bağırsaklarımızda enflamasyon mevcutsa, serotonin üretimi düşer ve yan etkiler ortaya çıkar.
GIDA İNTOLERANSI BAĞIRSAKLARIMIZDA ŞİDDETLİ ENFLAMASYONA NEDEN OLUR
Enflamasyon, serotonin eksikliğine sebep olur ve kilo alımına yol açar.

Pinner Test Neden En Doğru Test?

Dünya’da Bir İlk: Geçici-Kalıcı İntolerans Tespiti
PinnerTest Gıda İntoleransı Testi, şu an teknolojik olarak dünyanın en gelişmiş testi olup diğer testlerden farkı, aktif ve pasif intoleransları tespit edebilmesidir. Daha önceki tüm testlerde yaşanan en büyük sorun, geçici olarak oluşan intolaransların da test sonuçlarına yansımasıydı. Yani, bir gece önce çok yenilen bir gıda veya vücudun geçici olarak tepki verdiği bir gıda da test sonuçlarında görülebiliyordu.
Eskisi Gibi Onlarca Sonuca Son
PinnerTest, son yıllarda sunulan bu teknoloji ile bu sorunu aşmış oldu ve aktif, pasif intolaransları tespit edebilir hale geldi. Eski testlerde bazen onlarca çıkan sonuçlar, bu son teknoloji ile sadece birkaç gıdaya kadar düşmektedir.
Damardan Alınan Kan Örneğine Son
PinnerTest, eski teknoloji testler gibi damardan kan almak gerektirmemektedir. Parmak ucundan alınan kan testin gerçekleşmesi için yeterli olmaktadır çünkü eski teknoloji testlerde kullanılan Elisa tabletleri artık yerini, yeni teknoloji Microplatelere bırakmıştır.

Pinner Test Örnek Rapor